Producenci nagrań dźwiękowych zrzeszeni w Związku Producentów Audio Video przyłączyli się do międzynarodowych działań prawnych przeciwko osobom udostępniającym znaczne ilości plików muzycznych w serwisach peer-to-peer.
"W październiku złożyliśmy zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przeciwko 59 internautom" - mówi Marek Staszewski, pełnomocnik ZPAV - "Łącznie udostępniali oni nielegalnie ponad 200 tysięcy plików muzycznych w takich sieciach jak Gnutella, eDonkey czy DirectConnect."
Policja traiła już do pierwszych namierzonych internautów, między innymi we Wrocławiu i Gdańsku. Przeszukanie w Koszalinie mieszkania studenta I roku informatyki zakończyło się zabezpieczeniem 115 Gb danych udostępnianych w sieciach p2p - głównie filmów i muzyki.
ZPAV jeszcze przed październikiem wszczął kilkadziesiąt postępowań. Tylko kilka zakończyło się prawomocnym wyrokiem, a odszkodowania wyniosły od 400 zł do ponad 7 tysięcy złotych.
"To dopiero początek" - zapowiada Staszewski - "Będziemy kontynuowali nasze akcje edukacyjne skierowane do szkół i rodziców, ale i zdecydowanie walczyli prawnie z nielegalnym udostępnianiem plików w internecie."