eDownload.pl
Strona głównaDownloadArtykulyMapaSzukajKontakt
 
Wtorek, 23 Kwiecień 2024
Ostatnio dodane pliki

Najnowsze artykuły

Kategorie plików
1. Bezpieczenstwo

2. CD Tool

3. Grafika

4. Gry

5. GSM

6. Internet

7. Multimedia

8. Sterowniki

9. Użytkowe


Statystyki
Gości online Gości online: 1
Użytkowników online Użytkowników online: 0
Dzisiaj odwiedzin: 189
Ogólnie odwiedzin: 15,526,556
Dzisiaj odsłon: 206
Ogólnie odsłon: 20,551,805

Partnerzy
gry

Policja nie przepuści także osobom ściągającym oprogramowaniedodał Admin
2007-02-19 12:12:53
Newsy ze świata programówPolicja namierzyła studenta z Zielonej Góry, który udostępniał w sieci peer-to-peer (P2P) program do nawigacji satelitarnej. Dodatkowo, na serwerze z ograniczonym dostępem tylko do wybranych osób, mężczyzna ten przechowywał i udostępniał inne oprogramowanie. Policja grozi, że odpowiedzialność karną poniosą także osoby ściągające programy z tego serwera.

25-letni student był od pewnego czasu pod obserwacją policji. Namierzono go, kiedy za pośrednictwem sieci P2P udostępniał program do nawigacji satelitarnej o wartości ponad 400 zł.

Mężczyzna utrzymywał także serwer, na którym składował inne programy komputerowe, w tym - jak twierdzi policja - pirackie wersje popularnych programów. Dostęp do tego serwera i możliwość pobierania oprogramowania miały tylko nieliczne, upoważnione przez admina osoby. W materiałach udostępnionych przez policję nie ma mowy o tym, czy student udostępniał zawartość serwera odpłatnie, czy tylko osobom będącym z nim w stosunkach towarzyskich.

Wspomnianemu studentowi, za nielegalne rozpowszechnianie oprogramowania grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności - informują funkcjonariusze.


Policja jest obecnie w trakcie dochodzenia, które ma pozwolić na identyfikację użytkowników tego serwera. Funkcjonariusze twierdzą, że osoby, które ściągały stamtąd programy także poniosą odpowiedzialność karną. Jak pisze policja w komunikacie prasowym "już samo posiadanie nielegalnego programu komputerowego, nawet bez czerpania korzyści finansowych z tego tytułu, jest karalne."

Zapowiadane pociągnięcie do odpowiedzialności osób tylko pobierających oprogramowanie z tego serwera, nieco kłóci się z ostatnimi zapewnieniami przedstawicieli stróżów prawa, że policja zainteresowana jest głównie namierzaniem osób i firm, które czerpią dochód z procederu piractwa. Tak, jak to było np. w przypadku 41-letniego bezrobotnego mężczyzny, zatrzymanego kilka dni temu przez policję za sprzedaż pirackich płyt CD i DVD z muzyką, filmami, grami oraz oprogramowaniem.

Z drugiej strony policja informuje, że podczas prowadzenia czynności operacyjnych - nie tylko w sprawach dotyczących naruszeń prawa autorskiego - często sprawdzane są komputery podejrzanych. Było tak m.in. w przypadku szesnastolatka, który został zatrzymany za brutalny rozbój na kobiecie z dzieckiem. Podczas przeszukania, policja sprawdziła jego komputer i znalazła na nim nielegalnie posiadane oprogramowanie, za co agresywny chłopak zapewne także odpowie przed sądem.

Źródło informacji: Dziennik Internautów
odsłon: 3323 komentarzy: 0 Wyślij newsa Drukuj newsa 
Dodaj komentarz

 
Szukaj
 
Szukaj na stronie
 
 

Ankieta
 
Jakiej przeglądarki internetowej używasz?
Internet Explorer
Mozilla Firefox
Opera
Maxthon
Flock
Inna :)
 
 

Najczęściej ściągane