eDownload.pl
Strona głównaDownloadArtykulyMapaSzukajKontakt
 
Sobota, 2 Grudzień 2023
Ostatnio dodane pliki

Najnowsze artykuły

Kategorie plików
1. Bezpieczenstwo

2. CD Tool

3. Grafika

4. Gry

5. GSM

6. Internet

7. Multimedia

8. Sterowniki

9. Użytkowe


Statystyki
Gości online Gości online: 1
Użytkowników online Użytkowników online: 0
Dzisiaj odwiedzin: 103
Ogólnie odwiedzin: 15,425,052
Dzisiaj odsłon: 112
Ogólnie odsłon: 20,446,159

Partnerzy
gry

Polski syntezator mowy znów odnosi sukcesdodał Admin
2007-09-10 17:49:51
Newsy ze świata programówPolski syntezator mowy IVONA, uzyskał jedną z dwóch najlepszych ocen jakości w konkursie Blizzard Challenge 2007. Godny odnotowania jest nie tylko sukces polskiego produktu, ale również skok do przodu w dziedzinie syntezy mowy, jaki nastąpił w ciągu roku.

Blizzard Challenge to najbardziej prestiżowy konkurs w branży syntezatorów mowy. Tegoroczną, trzecią edycję konkursu zorganizował University of Edinburgh. Udział wzięło 16 grup badawczych z ośrodków naukowych i centrów badawczo-rozwojowych firm, które zajmują się syntezą ludzkiej mowy.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrania głosu lektora, który miał posłużyć do stworzenia jego sztucznego odpowiednika. W ciągu 1 miesiąca wszyscy mieli opracować syntezator mówiący takim samym głosem, jak lektor. Po stworzeniu syntezatora, uczestnicy Blizzard Challenge 2007 otrzymali kilkaset zdań, które musieli odczytać sztucznym głosem.

Przetworzony i odczytany tekst został odesłany do organizatorów konkursu, którzy oddali go do oceny ekspertom, grupie studentów brytyjskich i amerykańskich, a także internautom. Po podliczeniu ocen okazało się, że pośród najlepiej ocenionych sztucznych głosów znalazła się IVONA. Uzyskała ona średnią ocenę 3,9 punktów na 5 możliwych do zdobycia. Autentyczny głos lektora uzyskał wynik 4,7 punktów. Zbliżony rezultat do IVONY uzyskał tylko jeden inny syntezator mowy.

Organizatorzy konkursu zauważają, że coraz trudniej odróżnić głos prawdziwy i stworzony w sposób sztuczny. Widać choćby po IVONIE. W 2006 roku uzyskała ona wynik 3,6, co było najlepszą oceną w konkursie, a w tym roku poprawiła się o 0,3 punkta. Podobnie inni uczestnicy konkursu poprawili swoje ubiegłoroczne wyniki.

Firma IVO Software, która stworzyła syntezator IVONA działa na rynku od 2001 roku. Firma prowadzi własne badania naukowe w tym obszarze oraz korzysta z osiągnięć światowych ośrodków akademickich.

Źródło informacji: Dziennik Internautów


 
odsłon: 2585 komentarzy: 0 Wyślij newsa Drukuj newsa 
Dodaj komentarz

 
Szukaj
 
Szukaj na stronie
 
 

Ankieta
 
Jakiej przeglądarki internetowej używasz?
Internet Explorer
Mozilla Firefox
Opera
Maxthon
Flock
Inna :)
 
 

Najczęściej ściągane